Wi(e)dzieć więcej. Zabookuj swój czas

logotyp projektu Wi(e)dzieć więcej. Zabookuj swój czas

To projekt na rzecz dzieci i młodzieży. W programie znajdą się spotkania autorskie ze znanymi autorami książek, warsztaty motywacyjne i rysowania postaci z japońskiej mangi, wakacyjny konkurs fotograficzny. Inspiracją projektu będą podróże – te geograficzne (służące poznawaniu świata i innych kultur), do przeszłości, ale też w głąb samego siebie (dla samopoznania i rozwoju). Chcemy w młodych ludziach wzmacniać poczucie własnej wartości, wskazać, jak wyznaczać cele i dążyć do spełniania marzeń. Biblioteka będzie miejscem ciekawych spotkań i odważnego wyrażania opinii.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i Urzędu Miasta Ustka.

Logo MKiDN

Ludzie i wydarzenia

Książka w podróży - konkurs fotograficzny

Pochwal się, że czytasz na wakacjach - nad morzem, w górach, w parku, przy basenie, na działce, obozie, kolonii, pod namiotem... Zrób zdjęcie! Wyślij je do nas! Nagrody czekają! Liczymy na Twoją pomysłowość i kreatywność!

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Wi(e)dzieć więcej. Zabookuj swój czas" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Urzędu Miasta Ustka.

Link do regulaminu: Regulamin konkursu (plik w formacie pdf)

Link do zgody: Zgoda rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie (plik w formacie pdf)

 
Infografika odnośnie konkursu fotograficznego

Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader, fot. Przemysław Getka / Reporter /East News

Reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży „Biała gorączka” (Nagroda im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” 2010). W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – podróży na Kołymę. Jest także autorem książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE i współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagrody MediaTory 2016 w kategorii AuTORytet. Jego książka „Skucha” została nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody Literackiej Nike, a także została nagrodzona przez Magazyn Literacki Książki jako najlepsza książka maja 2016 oraz najlepsza książka roku 2016. W 2018 roku wydał książkę "Audyt", w 2020 r. „Szamańską chorobę”.

Łukasz Dębski

Łukasz Dębski

Prozaik, poeta, scenarzysta, animator kultury, autor kilkunastu książek dla dzieci i jednej dla dorosłych. Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie pt. „Pisz do Pilcha”. Publikował m.in. w Misiu, Guardianie i Polityce. Tłumaczony na angielski, niemiecki, rosyjski i czeski. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UJ. Mieszka w Krakowie. Na co dzień szef krakowskiej klubokawiarni Cafe Szafe, Prezes Fundacji Burza Mózgów i Dyrektor Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski dziennikarz, reportażysta i pisarz, urodzony w 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Przez prawie dwadzieścia lat pisał dla Gazety Wyborczej. Pracuje w Polskiej Agencji Prasowej i jest członkiem redakcji Tygodnika Powszechnego. Współpracuje z BBC oraz Le Monde. Jest byłym korespondentem wojennym. Przez lata wraz z fotografem Krzysztofem Millerem jeździli w rejony konfliktów zbrojnych. W 2009 roku otrzymał Odznakę Honorową Bene Merito, wyróżnienie nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Nasz gość w swojej twórczości zajmuje się głównie problemami Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. W 1994 roku zadebiutował zbiorem reportaży "Dobre miejsce do umierania". Wstęp do tej publikacji napisał sam Ryszard Kapuściński. W 2002 roku pojawiła się, poświęcona Afganistanowi, książka "Modlitwa o deszcz", a dwa lata później czeczeńska historia "Wieże z kamienia". Doczekała się ona tłumaczenia na język angielski i została doceniona za granicą przez The Economist. Każda kolejna książka oraz reportaż przynosiła mu uznanie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Twórczość doceniana nagrodami
Twórczość Wojciecha Jagielskiego doczekała się wielu nagród i wyróżnień. Jest między innymi laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa. Został też nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2003 roku za książkę Modlitwa o deszcz". Z kolei książka Nocni wędrowcy" znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku. Kolejna książka "Wszystkie wojny Lary" otrzymała nominację w II Edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii „najlepsza książka”.
Bibliografia:
Dobre miejsce do umierania (Wydawnictwo Historia i Sztuka, 1994)
Modlitwa o deszcz (W.A.B., 2002)
Wieże z kamienia (W.A.B., 2004)
Nocni wędrowcy (W.A.B., 2009)
Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli (Znak, 2013)
Wypalanie traw (Znak, 2012)
Wszystkie wojny Lary (Znak, 2015)
Na wschód od zachodu (Znak, 2018)
Strona świata (Znak, 2020)
Druga strona świata (Znak, 2022)
Wojna. Antologia reportażu wojennego (Znak, 2023)

Marek Kamiński

Marek Kamiński selfie, wikipedia

Zdobywca biegunów, założyciel Fundacji Life Plan Academy i Marek Kaminski Academy. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, dzięki czemu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinary oraz programy trenerskie.

Marcin Kostrzyński

Adam Wajrak, source: https://lubimyczytac.pl/autor/37736/adam-wajrak/ksiazki/1

Autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży: Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka, Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy oraz dla widzów dorosłych: Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i ludzie.
Za filmy w cyklu Dzika Polska wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzator Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie w 2008 roku oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM.Zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018, Nagrody Esencja Natury 2018.

Marcin Pałasz

Marcin Palasz, source: http://www.wydawnictwobis.com.pl/writer.php?id=670

Autor książek i słuchowisk dla dzieci. Członek Polskiej Sekcji IBBY. Nominowany do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY za książkę "Straszyć nie jest łatwo". Laureat wyróżnienia w konkursie na literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2007 za książkę "Wakacje w wielkim mieście". W 2008 r. otrzymał nominację do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Licencja na zakochanie". Książka "Wszystko zaczyna się od marzeń" została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 r. Książka "Sposób na Elfa" otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012, natomiast w 2013 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Krzysztof Piersa

Krzysztof Piersa

Autor książki „Komputerowy Ćpun" (pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych) i „Trenera Marzeń". Terapeuta Uzależnień. Specjalista w dziedzinie uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń. Przeprowadził ponad osiemset spotkań autorskich i wykładów na temat uzależnienia od gier komputerowych, smartfonów i Internetu. Zaskarbił sobie sympatię bibliotek, szkół i tysięcy słuchaczy szczerością, praktycznym podejściem i solidną znajomością tematu. Sam borykał się z uzależnieniem od gier komputerowych.

Paweł Wakuła

Pawel Wakula source: https://lubimyczytac.pl/autor/42009/pawel-wakula

Absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej. Uprawia zawód rysownika-humorysty. Jego zbiór opowiadań „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jego książki o Leśniczym Piątku powstały pod patronatem i z inspiracji Lasów Państwowych. Autor bestsellerowego zbioru opowiadań o władcach Polski – „Jagiełło pod prysznicem”. Pomysłodawca cyklu historycznego dla dzieci „Zdarzyło się w Polsce”.

Rafał Witek

Rafał Witek Fot. Iwona Montel, Gazeta Wyborcza

Autor książek dla dzieci, współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem Qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym Mille Voci. Laureat konkursu im. Astrid Lindgren za „Klub Latających Ciotek” i zdobywca Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”. „Chłopiec z Lampedusy” otrzymał Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa, został wyróżniony w konkursie Książka Przyjazna Dziecku oraz był nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.