#Młodzi Czytaja

Celem projektu jest wzmocnienie znaczenia biblioteki jako przestrzeni kulturotwórczej w mieście, wzbogacenie jej oferty o nowe działania, skierowane głównie do młodzieży i zachęcające do częstszego sięgania po książkę, a także wykazanie, że biblioteka jest miejscem, które nie powinno kojarzyć się tylko z wypożyczaniem książek i bezwzględną ciszą oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół biblioteki.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki 2018.

Patronat medialny nad projektem objęło Radio Koszalin,Goniec Ustecki ,Głos Pomorza i Kurier24.info.

Wszystkie zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Ustka.

 

 

Ludzie i wydarzenia

Warsztaty dziennikarskie

Warsztaty Dziennikarskie

Złote Ust(k)a - znajdźmy wspólny język - mobilna gra miejska

"Złote Ust(k)a - znajdźmy wspólny język" - mobilna zespołowa gra miejska, wykorzystująca multimedialną platformę ActionTrack. Rozgrywki zespołowe, polegające na rozwiązywaniu umieszczonych w przestrzeni miejskiej zagadek językowych, dotyczących zarówno nowomowy, jak i archaizmów w różnych sferach języka, mają mieć charakter międzypokoleniowy oraz sprzyjać kooperacji młodzieży i seniorów we wspólnych badaniach nad polszczyzną.

1. Usteckie Potyczki Ortograficzne

Międzypokoleniowe dyktando przygotowane przez sekcję literacką Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy zmierzą się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi, a mistrzowie tej potyczki zostaną nagrodzeni. W imprezie (planowanej na około 200 uczestników), która odbędzie się w użyczonej nieodpłatnie sali usteckiego Kina Delfin, będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. W przerwie - podczas sprawdzania dyktand przez specjalnie w tym celu powołaną komisję - przewidziane będą występy sekcji kabaretowej i wokalnej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

prof. Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk

Istotną rolę w moim życiorysie odgrywa działalność popularyzatorska – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Od lat służę konsultacjami różnym instytucjom, jestem zapraszany jako referent na wewnętrzne konferencje branżowe. Często bywam także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym. Moje programy radiowe i telewizyjne, także skierowane do widzów i słuchaczy za granicą, miały i mają dość liczną publiczność. Wykładam w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego. - prof. Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk doktoryzował się w 1973, habilitował w 1986, a tytuł profesorski uzyskał w 2000 roku. Od 1999 wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest członkiem Rady Języka Polskiego od 1996 r., czyli od początku jej istnienia, a od 2003 zasiada w jej prezydium; w konsekwencji jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.

W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program "Mówi się" (od 2001 do 2007) oraz w TVN Lingua we wtorki i czwartki audycję "Na słówko". W Polskim Radiu prowadzi codzienną audycję "Słowo o słowie". Pisze również felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”.
Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Agnieszka Frączek

Agnieszka Frączek

Autorka wielu wspaniałych wierszy i opowiadań dla dzieci. Doktor habilitowana nauk humanistycznych, praktykująca (i teoretyzująca) leksykograf. Choć pewnie trudno w to uwierzyć, jej pasją są słowniki polsko-niemieckie – te najstarsze, często ponadtrzystuletnie, bada i opisuje, a te najnowsze - współtworzy. Wykłada wiedzę o języku. Na Uniwersytecie Warszawskim robi to całkiem poważnie, a w książkach dla młodych czytelników – całkiem niepoważnie. W salach wykładowych mówi o języku niemieckim, w książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Choć jest urodzoną warszawianką, kiedy tylko może – niezależnie od pory roku czy pogody – ucieka z miasta. Razem z mężem, córką i zwierzyńcem, czyli wyżlicą Lotką i czterema przygarniętymi kotami. Tak, tak, czterema. Ale kiedy ktoś pyta: „Ojej! Naprawdę masz aż cztery koty?!”, odpowiada: „Nie. Tylko cztery.” Bo zwierząt wciąż jej mało...

Michał Ogórek

Dariusz Rekosz

Dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy.
Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Opuścił Katowice, aby podjąć pracę w Warszawie. Powodem były kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia, pisząc jeszcze w „Studenckim Magazynie Reporterów”.
W latach 80. pracował w „Przeglądzie Technicznym”, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą” jako stały felietonista.
Autor książek, m.in. "Przewodnik po Polsce" (1991), "Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok" (2005), a także współautor publikacji "Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL" (1991).
W 2014, za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych oraz za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marcin Prusak

Marcin Prusak

Dziennikarz Polskiego Radia Koszalin, wcześniej pracował w mediach drukowanych ("Dziennik Bałtycki", "Głos Pomorza", "Kurier Gazeta Pomorza") oraz w elektronicznych ("Radio Fama Słupsk", "Telewizja Kanał6"), publikował także w czasopismach m.in. "Mówią wieki", "Event Profit", "Prestiż – magazyn koszaliński". Laureat konkursu dla młodych dziennikarzy organizowanego przez tygodnik "Wprost" i Ambasadę Amerykańską. Z wykształcernia magister filologii polskiej, obecnie na studiach doktoranckich w Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Reżyser historycznych filmów dokumentalnych: "Po ich trudzie pozostał tylko ślad" i "Ułani, ułani 2.0". Otrzymał stypendia dla twórców kultury: Prezydenta Miasta Słupska oraz dwukrotnie Marszałka Województwa Pomorskiego.

Dariusz Rekosz

Dariusz Rekosz

Pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista. Autor serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych. Był animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa, prowadził imprezy masowe między innymi na Kopcu Kościuszki w Krakowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata ... Myself? Otrzymał dwukrotnie (2010 i 2015) nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Michał Zawadka

Michał Zawadka

Autor książek dla dzieci i młodzieży, założyciel wydawnictwa Mind and Dream, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, Mistrz Polski Przemówień Publicznych, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie. W 2013 r. nominowany do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY, autor i twórca programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży, aktor, konferansjer, lektor, copywriter.