Bałtyckie Klimaty Literackie

Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku realizować będziemy projekt Bałtyckie Klimaty Literackie – festiwal literatury historycznej.

W ramach projektu odbędą się spotkania autorskie, wystawa historyczna, literacki warsztat historyczny i rodzinna gra miejska. Wydarzenia odbywać się będą na terenie Dwumiasta Słupsk – Ustka, w przestrzeniach bibliotecznych, w przestrzeni miejskiej oraz w półotwartym areszcie śledczym.

Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia będzie wolny.

 

 

Ludzie i wydarzenia

Paweł Beręsewicz

Paweł Beręsewicz

Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz, autor słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Najbardziej znane książki autora to ”Co tam u Ciumków?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Pan Mamutko i zwierzęta”, „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”, ”Warszawa. Spacery z Ciumkami”, „A niech to czykolada!”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” (wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej), „Tajemnica człowieka z blizną”.
Czytelnicy w każdym wieku uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska

Jej "Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.
Dr n.med., specjalista neurolog, epileptolog, kierownik Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Matka trójki dzieci. Autorka wielu publikacji z zakresu padaczki, a także książek skierowanych do dzieci.
Imię zawdzięcza bułgarskim korzeniom (oznacza kwitnącą jabłoń).

Vincent V. Severski

Vincent V. Severski

Właściwie Włodzimierz Sokołowski - funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Urzędu Ochrony Państwa (Zarząd Wywiadu) i Agencji Wywiadu, emerytowany podpułkownik, pisarz.
Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych. Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika.
Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.
Autor sensacyjnych powieści o tajnikach polskiego wywiadu: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”, „Niepokorni”, których akcja rozgrywa się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji, Białorusi i Ukrainie. Autor wplata w swoje powieści epizody historyczne z czasów II wojny światowej oraz współczesne wątki polityczne.

Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska

To autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój”.
Spotkanie autorskie wokół książki "1945. Wojna i pokój", w której autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników. Oddaje głos ofiarom.

Dorota Combrzyńska – Nogala

Dorota Combrzyńska – Nogala

Polonistka, surdopedagog, autorka książek obyczajowych: „Naszyjnika z Madrytu”, nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta, „Piątej z kwartetu” oraz „Wytwórni wód gazowanych”. Jej książka dla dzieci „Bezsenność Jutki” otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012.
Na podstawie książki „Bezsenność Jutki” autorka przedstawia dzieciom los dziewczynki mieszkającej w łódzkim getcie podczas wojny światowej. Wspólnie z uczestnikami spotkania zastanawia się, jak wyglądało dzieciństwo Jutki - czy było tylko smutne i ciężkie, czy - mimo dramatycznych okoliczności - barwne i pełne ciekawych zdarzeń. Na podstawie książki „Syberyjskie przygody Chmurki” autorka opowiada o życiu na mroźnej Syberii i o ciężkim losie wysiedleńców podczas drugiej wojny światowej.

Dariusz Rekosz

Dariusz Rekosz

Pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista. Autor serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach oraz thrillerów dla dorosłych. Twórca autorskich scenariuszy i prowadzący imprezy quasi-literackie i warsztaty, również z udziałem gwiazd telewizyjnych. Twórca wielu Terenowych Gier Detektywistycznych.

W Ustce przeprowadzi grę miejską pn. „Tajemnica Zaginionego Skarbu” z udziałem Bronisława Cieślaka - polskiego dziennikarza, aktora, prezentera telewizyjnego, odtwórcy m. in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się.

W słupskiej bibliotece zrealizuje Noc ze Średniowieczem – interaktywne warsztaty dla dzieci i młodzieży, pełne zagadek, rebusów i zadań praktycznych wokół szlacheckich herbów i Galla Anonima.

Goście specjalni on-line ze Stanów Zjednoczonych

„Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej” – autorskie spotkanie internetowe. Bohaterami spotkania będą amerykańscy autorzy Olson Lynne i Cloude Stanley. „Sprawa honoru” to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej. Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Spotkanie będzie zorganizowane przy wsparciu organizacyjnym Ambasady USA w Polsce i będzie tłumaczone na język polski.

Wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski „Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948”

Wystawa przedstawia najważniejsze tematy związane z dramatycznym procesem wymuszonych migracji i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych: polityczne tło decyzji o zmianie granic Polski oraz trudne losy ludności przymusowo przesiedlanej.

Zdjęcie z wystawy Zdjęcie z wystawy Zdjęcie z wystawy
Zdjęcia ze strony: http://muzhp.pl/pl/c/1545/przesuwanie-polski-ziemie-zachodnie-i-polnocne-1945-1948

Projekt otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja literatury”.

Logo MKiDN Logo Słupska Logo Ustka Logo MBP Słupsk Logo BM Ustka